Vizuális, auditív, kinesztetikai…A te gyermeked melyik tanulási stílust követi?
Ha meg szeretnéd tudni, hogy gyermeked melyik tanulási stílust követi, figyeld meg, hogyan mozog a szeme, miközben beszél, gondolkodik vagy téged hallgat. Mert attól függően, hogy melyik észlelési területen van, a szeme az ennek megfelelő irányba mozdul el. És ne feledd, hogy a szemállásra (jobbra, balra) vonatkozó jelzések a gyerek szemszögéből értendők!
Ha a gyerek sokat néz felfelé - mindegy, hogy jobbra vagy balra -, akkor a vizuális érzékelő csatornáját részesíti előnyben. A világot mindenekelőtt látás útján észleli. Képeket hív elő a múltból, amikor visszagondol valamire. Ugyanígy idézi fel egy konkrét szó képét, ha annak az írásképére akar emlékezni.
Az auditív típus fő jellemzője, hogy annak tulajdonít leginkább jelentőséget, amit hall. Arra emlékszik leginkább, ami elhangzott. A szeme többnyire jobbra és balra mozog.
Az a gyerek, aki a világot nagyrészt érzésein keresztül ismeri meg, illetve múltbeli helyzetekre elraktározódott érzéseire emlékeztetik, gyakran lefelé néz.
Be tudtad sorolni gyermeked valamelyik csoportba? Még bizonytalan vagy? Akkor rajzoltass vele fekvő nyolcast. Ehhez szükséged lesz egy papírlapra és a gyerek kedvenc ceruzájára. A kiindulópont a lap közepe legyen. Balra felfelé haladva rajzolja meg a nyolcas bal oldali hasát, majd a jobb oldalit. A gyerek kézmozgása legyen spontán és megszakítás nélküli. A nyolcas legyen akkora, mint a papírlap. Kész a nyolcas? Akkor húzz egy vízszintes vonalat a közepén. Hasonlítsd össze a rajzot a következő rajzokkal. Melyik rész tölti be a legnagyobb teret: a felső (vizuális), az alsó (kinesztetikus) vagy a jobb/bal oldal (auditív)?
Bár csak egy érzékelési csatornát részesítünk előnyben, a többit is használjuk (hallás, tapintás, szaglás, ízlelés), hogy érzékeljük és besoroljuk a világunk dolgait. De körülbelül tizenegy éves korunktól kezdve egy érzékelési csatornát favorizálunk, és gyakrabban használjuk ezt a többinél, nemegyszer párosítva egy másikkal.
Ha kíváncsi vagy, hogy mi jellemzi az egyes tanulási típusokat és milyen tanácsaink vannak a tanulás hatékonyabbá tételére, a következő bejegyzésünkben megtudhatod.
Tetszett a cikkünk? Oszd meg másokkal is ;-)! Kérdésed van? Írj nekünk!