Hogyan hat a vizsgastressz az agyintegrációra?

2018.10.16

A tanulók dolgozatot írnak. Háromoldalas dolgozatot kell írni három téma közül választva 50 perc alatt. Figyeljük meg Jancsi és Juliska viselkedését. 

Juliska gyorsan dönt a téma mellett. Csak ír és ír, a mondatok gyors egymásutánban kerülnek papírra. Amikor az idő lejár, még egy utolsó mondatot papírra vet, és öt teli oldalt ad be. Még rengeteg közölnivalója lenne, és ezért nem maradt ideje, hogy a dolgozatot átolvassa. Amikor visszakapja a füzetét, az úgy néz ki a sok piros javítástól, mint egy csatamező. Rossz osztályzatot kapott a következő megjegyzéssel: "Jó elbeszélés, sajnos, sok hibával!"

Jancsinál egész más a helyzet. Nehezen tudja elhatározni, hogy melyik témát válassza. Végül papírra veti a címet, de hosszú ideig nem történik semmi. Jancsi rágja a tollat, és nézelődik maga körül. Hirtelen leír néhány mondatot, ám ugyanolyan gyorsan abbahagyja. Megállapítja, hogy nem a helyes témát választotta, áthúzza eddigi munkáját, és egy másik címet választ. A dolgozat beadásáig üggyel-bajjal egy oldalt ír tele. Amikor Jancsi visszakapja a füzetét, akkor a füzetben nincs javítás, mégis rossz jegyet kapott a következő megyjegyzéssel: "Jól kidolgozott, de a téma sajnos téves."

Hogyan következhetett be ez a reakció? A dolgozat miatt a test stresszhelyzetbe került. Végül is itt jegyre megy a dolog. Reszkető térdek, a hasban furcsa érzés: "Óh, bárcsak már túl lennék rajta!"

Hirtelen nem értjük a kérdést. Amit még tegnap a felelésnél tudtunk, ma a vizsgán már elfelejtjük. Alig van vége a vizsgának, ismét emelkedik az energiapotenciálunk, mert a vizsgastressz miatt a dolgozatírás alatt Juliska intuitív (jobb) agyféltekéje átvette a vezetést és a kontrollt. Ebből származott a fantázia és a jó fogalmazás képessége. Juliska mondatai mégis tele voltak helyesírási hibákkal. Hogy ezeket észrevegye, ahhoz az analitikus (bal) agyfélteke potenciáljára lett volna szüksége, mert ott van a logika, a megértés és az időérzék.

Jancsinál ez éppen fordítva volt. Az ő esetében az analitikus (bal) agyfélteke vette át a vezetést. Nem követett el helyesírási hibát, és pontosan készen is lett, azonban mégsem jutott eszébe, hogy az általa választott témáról mit is írjon, mert a fantázia és a fogalmazási készség az intuitív agyféltekéhez tartozik.

Ha nehéz helyzetekben az agyintegrációt meg tudjuk őrizni, akkor is van egy kis "vizsgadrukkunk". De mégsem ájulunk el, és meg tudjuk oldani a helyzetet. 

A Brain Gym gyakorlatok segítségével össze tudjuk hangolni a két agyféltekénket, növelni tudjuk a koncentrációs készséget, az emlékezőtehetséget, a kommunikáció minőségét és még sok minden mást.